...

Podnajem, czyli gwiazda sezonu

Daria Chacińska, property broker, CREAM Property Advisors

Wyliczenia ekspertów wskazują na lawinowy wzrost ilości powierzchni biurowej na podnajem. Trzy tygodnie temu mówiło się o 70 tys. mkw. takiej powierzchni w Warszawie. Dziś ta liczba zbliża się do 120 tys. mkw. Taka skala to ewenement. Rok do roku to co najmniej 40-proc. wzrost. Czy to oznacza, że warszawskie firmy popadły w kłopoty i nie stać ich już na wynajem powierzchni biurowych? Niekoniecznie.

Optymalizacja kosztów zawsze była w cenie, ale nigdy tak bardzo jak w czasach kryzysu. Jednymi z pierwszych kosztów, które są brane pod lupę związane,  są  te związane z wynajem powierzchni biurowej. Jeśli pracownicy pracują z domu, biuro stoi puste. Zerwanie umowy z wynajmującym wiąże się zwykle z bardzo wysokimi karami. Lepszym rozwiązaniem wydaje się znalezienie podnajemcy.

Z dnia na dzień warszawskie biurowce zamieniły się w miasta duchów. Pandemia COVID-19 po raz pierwszy w marcu spowodowała odpływ pracowników na home office. Wiele organizacji dostrzegło w pracy z domu szansę, a nie zagrożenie. Firmy nie tylko były w stanie kontynuować swoją działalność operacyjną, ale często zespoły okazywały się jeszcze bardziej efektywne niż wcześniej. Taka sytuacja w założeniu wielu firm miała trwać do jesieni. Wiele organizacji zrewidowało swoje plany już na początku września, zarządzając pracę zdalną co najmniej do końca roku. Niektórzy nawet dłużej. Według ostatnich doniesień prasowych Amazon przedłużył pracę w trybie home office do czerwca 2021 roku.

Jednak w nie każdej branży możliwa jest praca zdalna. Warto wtedy dostrzec zalety podnajmu. Najemca nie musi płacić czynszu za puste biuro, a podnajemca może pozwolić sobie na nowoczesną, przestronną powierzchnię, na którą do tej pory nie było go stać. Czynsze w biurach podnajmowanych są zwykle bardziej atrakcyjne, a gotowe, często umeblowane powierzchnie dostępne są od ręki. Kaucja nie jest wymagana, a czas podnajmu jest elastyczny.

Dla firm doradczych powierzchnie na podnajem stanowiły dotąd co najwyżej wisienkę na torcie. Dziś taka oferta to często poważny kawałek tortu. Firma CREAM Property Advisors również ma w swojej ofercie takie powierzchnie. Jedną z nich jest biuro o powierzchni 900 mkw. z fantastycznym widokiem na panoramę miasta. Zainteresowanie jest duże, ale konkurencja nie mniejsza.


Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.